TOALETA MIEJSKA

<< Powrót

Opis

Prosta, minimalistyczna bryła ma za zadanie współgrać z otoczeniem i z otaczającą budynek architekturą. W bezpośrednim sąsiedztwie obiektu znajdują się boiska sportowe, co zdeterminowało funkcję oraz architekture budynku. Po analizie urbanistyki terenu ważne  okazało się połączenie przystanku z budynkami mieszkalnymi poprzez wprowadzenie chodnika. Wzdłuż deptaka zlokalizowano projektowany budynek. Efektem "poszukiwań" było stworzenie prostego pawilonu toalety z funkcjami towarzyszącymi, wypożyczalnią sprzętu sportowego oraz miejscem wypoczynku. Dodatkowo obiekt został wyposażony w elementy małej architektury takie jak ławki i miejsca na rowery.

Toaleta sprawia wrażenie budynku niezwykle lekkiego ze względu na  liczne prześwity, które tworzy betonowa obudowa z drewnianym modułem wewnątrz obiektu. Projektowany budynek odpowiada szerokością boiska sportowego oraz stanowić  tło dla niego.

Elewacja zawiera prześwity które są zasłaniane mobilnymi panelami, możemy je odsłonić i obserwować boiska albo  zakryć miejsce wypoczynku. Panele zmieniają wygląd elewacji i samego budynku, zamiast siatki oddzielającej boisko zaproponowaliśmy elementy  które również pełnią funkcje ochronną. Wykończenie obiektu to głównie dwa materiały drewno i beton, w wewnętrznej części zostało zaproponowane drewno, natomiast w zewnętrznej obudowie plyty z betonu architektonicznego. Elementy małej architektury również wykonano z drewna, dodatkowo zastosowano kamienie i elementy zieleni. Budynek został zaprojektowany w konstrukcji stalowej, szkieletowej, wypełnionej wełną mineralną.