18. Konkurs Koło 2016
PROJEKT KONCEPCYJNY WOLNOSTOJĄCEJ TOALETY MIEJSKIEJ W PŁOCKU

 
<< Powrót

Opis

1.Bryła budynku toalety oraz jej umiejscowienie na działce wynikają z analizy urbanistycznej osiedla – są jego mniejszą skalą. Wykonane są z płyt betonowych, przypominających monumentalne konstrukcje budynków  z wielkiej płyty.

2.Pergola stanowi nawiązanie do drzewa - daje cień, można na nim usiąść czy oprzeć rower. Tworzy ona strefę rekreacji oraz odpoczynku.

3.Dodaliśmy po jednej umywalce w toaletach, co argumentujemy:

•Higieny nigdy dość!

•Czekanie w kolejce do umywalki to strata czasu!

(Zawsze można wstawić jedną umywalkę w osi pomieszczenia.)

4.Bryła toalety wykonana jest w konstrukcji żelbetowej. Większość przeszkleń znajduje się od strony połud. i wsch., co pozwala na korzystanie ze światła naturalnego. Okna od strony zach. i półn. mają na celu doświetlenie pomieszczeń w klimatyczny sposób.

5. Miski ustępowe przystosowane są do spłukiwania 4/2l.

6.W pomieszczeniach, gdzie występują duże przeszklenia zastosowano szkło mleczne– w celu zapewnienia komfortu, prywatności.

7.Wnętrza pozostawione są w betonie architektonicznym bez żadnych dodatków ani tynków. Nadaje to brutalizm oraz prostotę wnętrzu, jest łatwe w utrzymaniu, nie wymaga konserwacji. W miejscach narażonych na działanie wody (okolice umywalki) zastosowano gres szkliwiony, przypominający drewno. Jest powierzchnią, z której łatwo usuwa się brud.

8.Konstrukcje stanowi żelbetowy szkielet wsparty na słupach o grubości 15cm, przechodzący w pełną ścianę w części zachodniej i północnej. Izolacja termiczna to 10cm styropianu. Jako elewacje zastosowano płyty betonowe na stelażu oraz płyty szklane. Ściany wewnętrze wykonano jako żelbetowe grubości 15cm (konstrukcyjne) oraz 8cm (działowe).

9.Stolarka okienna i drzwiowa utrzymana jest w kolorze szarym.

10.Oświetlanie wnętrz wykonane jest za pomocą taśmy ledowej, zamieszczonej w podwieszanym suficie. Za umywalkami, miskami ustępowymi oraz pisuarem zastosowano ścianę z karton-gipsu, za którą znajduje się węższe okno, wpuszczające światło  do pomieszczenia. Ścianka ta pokryta jest gresem szkliwionym,

11.Na posadzkach zastosowano gres szkliwiony o jaśniejszym kolorze.

12.Budynek wyposażony jest w instalacje:

Elektryczną, Wodno-kanalizacyjną (ciepła i zimna woda),Wentylację grawitacyjną, Grzewczą, Monitoring, System przewietrzania polegający na wentylacji grawitacyjnej, Odzysk wody deszczowej z dachu, 

<< Powrót