GWIAZDOZBIÓR

<< Powrót

Opis

Gwiazdozbiór jest założeniem architektonicznym, jednak jego genezy należy szukać w układzie urbanistycznym miasta. Oś otaczająca Chwaliszewo ma swój początek przy Wartostradzie (gdzie znajduje się nowopowstała przestrzeń publiczna z pawilonem), w centrum znajduje się budynek Nowej Gazowni, końcem natomiast jest punkt przy ulicy Estkowskiego – Gwiazdozbiór. W tym układzie zarówno forma, funkcja jak i estetyka są zupełnie inne niż pozostałe dwie realizacje.

Założenie składa się z pięciu sferycznych modułów. Rozbicie bryły jest alternatywą dla stworzenia jednego, inwazyjnego w tej przestrzeni budynku. Dlaczego sfera? Bo piłka. To w okół niej ‘kręci’ się gra na boisku.

Każdy z modułów posiada własną funkcję. Są to: toalety (damska i męska), kasa z przestrzenią dla opiekuna obiektu oraz magazyny sprzętu. Dodatkową funkcją modułów jest oświetlenie.
Aranżacja toalet została opracowana w ascetyczny sposób – zawiera tylko najbardziej potrzebne elementy wyposażenia wnętrza. W układzie wnętrza toalet zastosowano odśrodkową metodę kompozycji. Wszystkie elementy skupiają się wokół jednego rdzenia (wykonanego z żelbetu). Jest on kompozycyjną dominantą, pełni rolę ukrytego kosza na odpady, ale przede wszystkim jest ogromnym ułatwieniem w poprowadzeniu instalacji wody białej i szarej – w jednym miejscu. Dodatkowym elementem jest słup z półką który to pełni funkcję wieszaka oraz schowka do chemii czyszczącej. Oświetlenie stanowią – świetlik w centralnym punkcie przekrycia, listwy LED na żebrach, radialna listwa pod świetlikiem oraz punktowe oświetlenie nad każdym z elementów wyposażenia wnętrza.

Konstrukcja pawilonów jest modułowa. Każdy pawilon składa się z ośmiu stalowych przęseł, zbiegających się i sprzężonych na górze i dole, podłogi z blachy ryflowanej rozpiętej na sprzężeniu dolnym. Ściany stnowią ww przęsła, lekka podkonstrukcja stalowa oraz rozłożone na niej płyty włókno-cementowe od wewnątrz pokryte betonem natryskowym. Każdy moduł otwierać miałby się poprzez opuszczaną na linkach stalowych (wbudowany mechanizm) klapę pokrytą blachą ryflowaną, która jest nie tylko efektownym zabiegiem wizualnym, ale przede wszystkim ułatwieniem dla niepełnosprawnych i matek z dziećmi.