MOST

<< Powrót

Opis

 

Głównym założeniem projektu jest odwołanie do historii oraz pierwotnej funkcji miejsca, poprzez stworzenie bramy wprowadzającej mostem do nowopowstałej, rekreacyjnej przestrzeni publicznej w dawnym zakolu Warty.

Zmiana biegu rzeki spowodowała powstanie rozległego obszaru w śródmieściu Poznania, który do dziś jest w niewielkim stopniu wykorzystywany i zagospodarowany, mimo wielkiej jego atrakcyjności.

Bryła toalety oraz przyłączonych do niej elementów powstała poprzez przecięcie prostej, prostopadłościennej formy osią widokową, biegnącą po przekątnej działki, skierowaną na katedrę na Ostrowie Tumskim. Płynąca rzeka oddziela ten obszar od pozostałej zabytkowej tkanki miasta. Stało się to pretekstem do zbliżenia, oddalonego obiektu, poprzez stworzenie bramy kadrującej obraz, w którego centrum znajduje się katedra.

W celu ułatwienia komunikacji stworzone zostało drugie wejście poprowadzone, po kolejnej przekątnej działki. Ze względu na różnice w wysokości terenu zaprojektowana została kładka oraz schody pozwalające wejść na teren działki od strony ul. Estkowskiego.

Użyte materiały (corten, beton, drewno) nawiązują do znajdującego się tu kiedyś świetnie prosperującego portu rzecznego.

Oprócz toalety, na terenie działki zostało również zaprojektowane miejsce postojowe dla rowerów, wypożyczalnia sprzętu sportowego oraz regał miejski. Największą powierzchnię działki zajmuje trybuna połączona z modułowym systemem uprawy roślin, połączona z niewielką sceną plenerową. Jest to przestrzeń spotkań mieszkańców, integracji, wspólnej zabawy. Trybuna zaprojektowana została z kubików 2x2m umożliwiających zarówno oglądanie występów lokalnych gwiazd na scenie, jak również kibicowanie sportowcom na sąsiednim boisku. Modułowy system kubików pozwala na rozbudowanie siedzisk w donice w celu uprawiania w nich dowolnych roślin. W tym celu została zaprojektowana osobna bryła spełniająca funkcję magazynu na narzędzia oraz środki potrzebne do uprawy roślin. W dwóch miejscach przy elewacji budynku zostały zaprojektowane ogólnodostępne zbiorniki filtrujące wodę opadową, co umożliwia jej wykorzystanie do pracy w ogrodzie, obmycia rąk, ugaszenia pragnienia czworonogów.