RECYCLED WC POZNAŃ

<< Powrót

Opis

Lokalizacja 
Toaleta znajduje się w dawnym korycie Warty w Poznaniu. Budynek znajduje się na wschód od starówki miasta. Otaczająca go przestrzeń jest zaniedbana oraz chaotycznie zagospodarowana.  

Idea
Ideą budynku jest harmonijne wpisanie się w zastane otoczenie oraz nadanie nowego wymiaru przestrzeni. Obiekt pełni funkcje zaplecza sportowego oraz inicjuje powstawanie wartościowej architektury w rejonie. Głównym pomysłem jest zaprojektowanie budynku z materiałów odpadowych. Jest to nawiązanie do chaotycznej i zaniedbanej lokalizacji, z której możliwe byłoby pozyskanie takich materiałów np. śmieci wyłowione z dna Warty. Głównym pomysłem jest wykorzystanie starych kontenerów. Takie rozwiązanie umożliwia dowolne kształtowanie przestrzeni. Ponadto jest to rozwiązanie modułowe oraz mobilne. Dzięki temu możliwe jest dodawanie nowych modułów zawierających nowe funkcje. Innymi materiałami z odzysku wykorzystanymi w obiekcie są plastikowe worki, stare gazety, liście, szkło, puszki, kapsle, odpady biodegradowalne, stare podkłady kolejowe oraz kubeczki jednorazowe. Na elewacjach oraz dachu zastosowano zieleń, która nadaje dynamiki prostej bryle. Moduły z kontenerów zostały ułożone w sposób tworzący kameralne wnętrze odcinające się od ruchliwej ulicy. Ponadto na działce zaprojektowano miejsce do dalszego stawiania kontenerów z nowymi funkcjami lub uprawiania sportów plenerowych. Teren został wyposażony w zieleń wysoką od strony ulicy oraz uporządkowaną niską.

Technologia
Nośna część konstrukcji została zaprojektowana ze starych metalowych kontenerów. Na dachu zastosowano attyki ze sprasowanych plastikowych reklamówek. Okna w budynku zostały zaprojektowane z potłuczonych kawałków szkła. Konstrukcja okna opiera się na przetopionych puszkach. Podłogi w budynku zostały pokryte kapslami po napojach oraz zalane akrylem. Ściany wewnętrzne zostały pokryte tapetą ze starych gazet. Na sufitach przyklejono stare kubeczki jednorazowe. Ocieplenie w budynku zostało zaprojektowane ze sprasowanych liści i traw.

Instalacje 
Budynek został wyposażony w instalacje wod.-kan., CO, elektr. oraz wentylację. Do oświetlenia użyto lamp LED. W obiekcie umieszczono nadajnik WiFi oraz informator Urzędu Miasta.

Wyposażenie 
1x umywalka TWINS, 60cm; 1x pisuar NOVA PRO ALEX; 2x umywalka dla niepełnosprawnych RENOVA NR 1 COMFORT; 2x miska ustępowa z półką RENOVA NR 1 COMFORT, dla niepełnosprawnych; 1x poręcz kątowa 90° LEHNEN CONCEPT PRO, prawa; 1x poręcz kątowa 90° LEHNEN CONCEPT PRO, lewa.