NOWY PORT STAREJ WARTY

<< Powrót

Opis

NOWY PORT STAREJ WARTY

Toaleta miejska zlokalizowana jest w dawnym korycie rzeki Warty. Ze względu na to, że teren ten ma być w przyszłości zagospodarowany w kierunku naśladującym jej poprzedni nurt, determinuje to ułożenie budynku wzdłuż niego. Ponadto ma on być bramą - podkreślać wejście na tę reprezentacyjną miejską przestrzeń z najbardziej uczęszczanego pieszego szlaku pomiędzy Starym Miastem a Ostrowem Tumskim. Dlatego też funkcje budynku podporządkowane są z jednej strony pod sport i rekreację, a z drugiej pod turystykę. Ta multifunkcjonalna przestrzeń została zaprojektowana jako dwa pawilony przykryte dużym ażurowym dachem przysłaniającym wszystkie powstałe strefy.

Oba pawilony są zaprojektowane w stalowej konstrukcji szkieletowej i stoją na betonowej powierzchni utwardzonej. Przerwy pomiędzy słupkami o profilu C wypełniono wełną mineralną. W nawiązaniu do materiałów wykorzystanych w Parku Stare Koryto Warty, do wykończenia elewacji użyto paneli kortenowych oraz tynku dekoracyjnego o strukturze ściany betonowej. Ażurowy dach jest wykonany ze stalowych elementów, które tworzą nieregularną kratę wypełnianą pełnymi kasetonami, szkłem lub pozostają puste. Wszystkie materiały użyte w projekcie odnoszą się do portowego charakteru Chwaliszewa.

Oświetlenie terenu zostało zaprojektowane tak, aby podkreślać najważniejsze elementy nowo powstałej przestrzeni miejskiej. Użyto go w podstopnicach schodów terenowych,  wzdłuż krawędzi kraty dachu oraz w posadzce, odzwierciedlając te same podziały.

We wnętrzu użyto okładzin ściennych z betonu architektonicznego oraz stali nierdzewnej, która jest łatwa w utrzymaniu czystości. Podłogi oraz blat są wykonane z betonu o małej porowatości. Surowy klimat podkreślają dodatkowo stalowe dozowniki na mydło oraz ręczniki papierowe. Kosze na zużyte ręczniki i nieczystości, wykończone pomarańczową blachą, dodają wnętrzu kolorystycznego akcentu.


Wyposażenie toalet:
> stalowa miska ustępowa lejowa wisząca dla niepełnosprawnych KOŁO, dł. 70cm, odpływ poziomy
> deska sedesowa twarda dla niepełnosprawnych KOŁO, czarna
> stalowa umywalka dla niepełnosprawnych KOŁO 60 cm, z otworem, bez przelewu
> poręcz prosta KOŁO LEHNEN CONCEPT PRO 60cm
> poręcz ścienna, łukowa KOŁO LEHNEN CONCEPT PRO 85cm, uchylna
> stalowy pisuar KOŁO, dopływ wody z tyłu
> elektroniczny zestaw uruchamiający WC GEBERIT, IT, Sigma10, 8cm
> elektroniczna bateria umywalkowa GEBERIT Typ 185 bez mieszacza, zasilanie bateryjne
> stelaż podtynkowy GEBERIT Duofix do WC, Sigma 8cm, H112