Lista laureatów XIX konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2017”.
Ocena jury z uzasadnieniami

 

Grand Prix „Łazienka KOŁO 2017” – 20 000 PLN

Praca nr 13, godło 2893

Autorzy: Ewa Grządka, Anna Grządka

Warszawa

 

Koncepcja zakład skromną obecność pawilonu z podzieloną na duże części kubaturą. Ściany, wyposażone w elewacje kinetyczną, stwarzają ruchome tło, dyskretnie odwołujące się do efektów, jakie daje zieleń. Zadaszony pasaż oferuję pożądane połączenie widokowe w obrębie miasta. Dodatkowy program funkcjonalny – wypożyczalnia sprzętu sportowego wraz z toaletami, będą stanowić pożądane uzupełnienie rekreacyjnego potencjału rozwijającego się terenu, na którym na początek zaproponowano przylegające do pawilonu boisko sportowe. Projekt, dzięki powściągliwości zastosowanych środków architektonicznych, stwarza możliwość dobrego rozpoczęcia rewitalizacji terenu Starego Koryta Warty.

 

 

Wyróżnienie I stopnia – 8000 PLN

Praca nr 18, godło 7712

Autor: Marcin Kropidło

Pszczyna

 

Za harmonijną, płynną formę, tworzącą wyraźny akcent w przestrzeni. Właściwe jest rozwinięcie obiektu o dodatkowe funkcje trybuny, jednak przez usytuowanie jej tyłem do katedry, może utrudniać przyszłe zagospodarowanie tej części Starego Koryta Rzeki, w całościowe, urbanistyczne założenie, łączące różne części miasta.

 

 

Wyróżnienie II stopnia – 4000 PLN

Praca nr 10, godło 3748

Autor: Łukasz Mizia

Jeleśnia

 

Wyróżnienie drugiego stopnia, za odniesienie się do ważnego kontekstu urbanistycznego i historycznego miejsca. Otwarcie obiektu na różne kierunki i widoki, pozwala na powolne kształtowanie, nie do końca dzisiaj zdefiniowanej przestrzeni. Daje możliwość zaaranżowania jej w przyszłości na śródmiejski park, który pomoże pełnić role połączenia Starego Rynku z Ostrowem Tumskim. Praca nie spełnia wszystkich założeń Konkursu, ze względu na stałe związanie z gruntem, poprzez masywne betonowe ściany.

 

 

Wyróżnienie równorzędne III stopnia – 2000 PLN

Praca nr 6, godło 5426

Autorzy: Michał Bala, Aneta Zembura

Częstochowa

 

Praca wyróżniona ze względu na duże walory estetyczne, umiejętne wpisanie w zakładaną przestrzeń rekreacyjno-sportową, wartość i funkcjonalność zastosowanej konstrukcji drewnianej. Bardzo pomysłowe i ciekawe połączenie założonych w konkursie funkcji.

 

 

Wyróżnienie równorzędne III stopnia – 2000 PLN

Praca nr 9, godło 4452

Autorzy: Agata Surowiec, Aleksander Podvornyi

 

Wyróżnienie III stopnia dla pracy nr 9 za połączenie prostej formy oraz funkcji toalety oraz wypożyczalni sprzętu sportowego, które wpisuje się w nowe, planowane zagospodarowanie Starego Koryta Warty. Niestety budynek został zlokalizowany na głównej osi widokowej Stary Rynek-Ostrów Tumski, ignorując tym samym kontekst historyczno-przestrzenny.

 

 

Wyróżnienie równorzędne III stopnia – 2000 PLN

Praca nr 19, godło 7921

Autorzy: Klaudia Piekacz,  Dobrochna Lata, Agata Czechowska

 

Praca nr 19 to próba zwrócenia uwagi na fragment miasta będący kiedyś częścią tętniącej życiem dzielnicy Chwaliszewo. Neutralny i stonowany w swej warstwie architektonicznej projekt, bardzo zręcznie wpisuje się w kontekst miejsc. Dzięki zastosowaniu ażurowych konstrukcji i siatek, toaleta nie tylko sprawia wrażenie lekkości i nie narzuca się otoczeniu, ale także stanowi naturalną barierę dla piłek, wypadających z sąsiedniego boiska sportowego. Autorzy wykazali się kreatywnością, uwzględniając w wielofunkcyjnym obiekcie kino samochodowe, co jednak budzi obawy o zbyt dużą ingerencję aut w zielone otoczenie obiektu. Autorzy uwzględnili także w projekcie rozwiązania energooszczędne, zmniejszające koszty eksploatacji.

 

 

Wyróżnienie Internautów – 2000 PLN

Godło 5476

Autorzy: Aleksandra Galińska, Magdalena Jawień, Magdalena Szczerbiak, Anna Rębiś, Paweł Szewczyk